Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna awake.forumoteka.pl
Prowadzenie rozmów na podstawie pism
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy Prawo Mojżeszowe dzieli się na „ceremonialne” i „moralne” i czy „prawo moralne” obowiązuje chrześcijan?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna -> Sabat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Awake
Site Admin


Dołączył: 08 Lut 2014
Posty: 424

PostWysłany: Wto Mar 04, 2014 10:45 am    Temat postu: Czy Prawo Mojżeszowe dzieli się na „ceremonialne” i „moralne Odpowiedz z cytatem

Czy z tego, co Jezus mówił o Prawie, wynika, iż dzieli się ono na dwie części?

Mat. 5:17, 21, 23, 27, 31, 38: „Nie myślcie, że przyszedłem zniweczyć Prawo lub Proroków. Nie przyszedłem zniweczyć, lecz spełnić”. Zwróć teraz uwagę na dalsze słowa Jezusa: „Słyszeliście, że tym w czasach starożytnych powiedziano: ‚Nie wolno ci mordować [Wyjścia 20:13; szóste przykazanie]’ (...) Gdybyś więc przyniósł swój dar do ołtarza [Powt. Pr. 16:16, 17; nie wchodzi w skład Dziesięciorga Przykazań] (...) Słyszeliście, że powiedziano: ‚Nie wolno ci cudzołożyć [Wyjścia 20:14; siódme przykazanie]’. Ponadto powiedziano: ‚Kto się rozwodzi ze swą żoną, niech jej da świadectwo rozwodu [Powt. Pr. 24:1; nie wchodzi w skład Dziesięciorga Przykazań]’. Słyszeliście, że powiedziano: ‚Oko za oko i ząb za ząb [Wyjścia 21:23-25; nie wchodzi w skład Dziesięciorga Przykazań]’”. (A zatem Jezus powoływał się zarówno na Dziesięcioro Przykazań, jak i na inne części Prawa, nie robiąc między nimi różnicy. Czy mielibyśmy postępować inaczej?)

Gdy zapytano Jezusa: „Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?”, czy oddzielił Dziesięcioro Przykazań od reszty Prawa? Nie. Odpowiedział natomiast: „‚Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem’. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie, podobne do tego, jest to: ‚Masz miłować swego bliźniego jak samego siebie’. Na tych dwóch przykazaniach całe Prawo zawisło, a także Prorocy” (Mat. 22:35-40). Jeżeli ktoś trzyma się kurczowo Dziesięciorga Przykazań (Powt. Pr. 5:6-21), twierdząc, że właśnie one obowiązują chrześcijan, a inne nie, to czy w gruncie rzeczy nie neguje wypowiedzi Jezusa (przytaczającego Powt. Pr. 6:5 i Kapł. 19:1Cool o dwóch największych przykazaniach?

Czy z biblijnych wypowiedzi o przeminięciu Prawa Mojżeszowego wynika, że dotyczy to również Dziesięciorga Przykazań?

Rzym. 7:6, 7: „Teraz zostaliśmy uwolnieni od Prawa — ponieważ umarliśmy względem tego, co nas mocno trzymało (...) Cóż więc powiemy? Czy Prawo jest grzechem? Przenigdy! Doprawdy, nie poznałbym grzechu, gdyby nie Prawo; i na przykład nie poznałbym pożądania, gdyby Prawo nie powiedziało: ‚Nie wolno ci pożądać’”. (Który fragment Prawa przytoczył Paweł zaraz po napisaniu, że chrześcijanie pochodzenia żydowskiego zostali „uwolnieni od Prawa”? Dziesiąte przykazanie, wskazując tym samym, iż należało ono do Prawa, które przestało ich obowiązywać).

2 Kor. 3:7-11: „Jeśli kodeks niosący śmierć i wyryty literami na kamieniach powstał w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli się uważnie wpatrywać w oblicze Mojżesza z powodu chwały jego oblicza — chwały, która miała zostać usunięta — to czemuż tym bardziej nie miałoby być w chwale udzielanie ducha? (...) Bo jeśli to, co miało zostać usunięte, wprowadzono w chwale, tym bardziej ma być w chwale to, co pozostaje”. (Chodzi tu o kodeks „wyryty literami na kamieniach” i jest powiedziane, że gdy go przekazywano, „synowie Izraela nie mogli się uważnie wpatrywać w oblicze Mojżesza”. Czego dotyczy ten opis? Z Księgi Wyjścia 34:1, 28-30 wynika, że chodzi o Dziesięcioro Przykazań, wyrytych na kamieniach. Według przytoczonego tu wersetu najwyraźniej więc one również ‛miały zostać usunięte’).

Czy usunięcie Prawa Mojżeszowego, łącznie z Dziesięciorgiem Przykazań, oznacza odstąpienie od wszelkich norm moralnych?

Nic podobnego. Wiele zasad moralnych zawartych w Dziesięciorgu Przykazań powtórzono w natchnionych księgach Chrześcijańskich Pism Greckich. (Ale nie ponowiono w nich nakazu przestrzegania sabatu). Dopóki jednak ktoś ulega grzesznym skłonnościom, dopóty — bez względu na wartość prawa — będzie istnieć bezprawie. Tymczasem o nowym przymierzu, które zastąpiło przymierze Prawa, powiedziano w Hebrajczyków 8:10: „‚Albowiem takie jest przymierze, którym się sprzymierzę z domem Izraela po owych dniach’ — mówi Jehowa. ‚Włożę moje prawa do ich umysłu i napiszę je na ich sercach. I będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem’”. O ileż skuteczniejsze są takie prawa od praw wyrytych na tablicach kamiennych!

Rzym. 6:15-17: „Czy mamy popełnić grzech, ponieważ nie jesteśmy pod prawem, lecz pod niezasłużoną życzliwością? Przenigdy! Czy nie wiecie, że jeśli oddajecie siebie komuś jako niewolników, żeby mu być posłuszni, to będąc mu posłuszni, jesteście jego niewolnikami: bądź grzechu — ku śmierci, bądź posłuszeństwa — ku prawości? Ale Bogu niech będą dzięki, że wy, którzy byliście niewolnikami grzechu, staliście się z serca posłuszni tej formie nauki, której zostaliście przekazani” (zob. też Gal. 5:18-24).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna -> Sabat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group