Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna awake.forumoteka.pl
Prowadzenie rozmów na podstawie pism
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy członkowie narodu żydowskiego są dziś wybranym ludem Bożym?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna -> Żydzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Awake
Site Admin


Dołączył: 08 Lut 2014
Posty: 424

PostWysłany: Sro Lut 19, 2014 2:16 pm    Temat postu: Czy członkowie narodu żydowskiego są dziś wybranym ludem Boż Odpowiedz z cytatem

Wielu Żydów w to wierzy. W Encyclopaedia Judaica (Jerozolima 1971, t. 5, szp. 498) czytamy: „LUD WYBRANY, zwyczajowe określenie ludu izraelskiego, wskazujące, że lud ten pozostaje w szczególnych i wyjątkowych stosunkach z bóstwem panującym nad wszechświatem. Jest to myśl przewodnia w dziejach ideologii żydowskiej” (zob. Powt. Pr. 7:6-8; Wyjścia 19:5).

Podobny pogląd wyraża wielu wyznawców chrześcijaństwa. Czasopismo Journal and Constitution (Atlanta, 22 stycznia 1983, s. 5-B) w rubryce poświęconej religii donosiło: „W przeciwieństwie do nauki głoszonej od wieków przez kościoły — że Bóg ‚odrzucił swój naród izraelski’ i zastąpił go ‚nowym Izraelem’ — mówi on [Paul M. Van Buren, wykładowca teologii na Temple University w Filadelfii], iż kościoły twierdzą obecnie, jakoby ‚przymierze między Bogiem a narodem żydowskim było wieczne. Tak zdumiewająca zmiana poglądów następuje zarówno u protestantów, jak i katolików po obu stronach Atlantyku’”. W dzienniku The New York Times (6 lutego 1983, s. 42) czytamy ponadto: „‚Część prawego skrzydła ewangelików fascynuje się Izraelem i wyraża pogląd, iż należy popierać wszelkie jego poczynania, ponieważ Bóg jest po stronie Izraela’ — mówi Timothy Smith, ewangelik wesleyański, profesor teologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa”. Niektórzy wyznawcy chrześcijaństwa spodziewają się nawrócenia i ostatecznego zbawienia wszystkich rodowitych Żydów. Zdaniem innych zawsze istniała nierozerwalna więź między Bogiem a Izraelem i wobec tego tylko poganie muszą się pojednać z Bogiem przez Chrystusa.

Pomyśl: Po powrocie z niewoli babilońskiej naród izraelski miał przywrócić prawdziwe wielbienie w danej mu przez Boga ojczyźnie. Jednym z pierwszych przedsięwzięć była wówczas odbudowa świątyni Jehowy w Jerozolimie. Tymczasem po zburzeniu Jerozolimy przez Rzymian w roku 70 n.e. świątynia ta już nigdy nie została odbudowana. Obecnie stoi w tym miejscu meczet muzułmański. Gdyby mieszkający w Jerozolimie Żydzi, którzy twierdzą, że podlegają Prawu Mojżeszowemu, byli ludem wybranym przez Boga, czy nie odbudowaliby świątyni mającej służyć oddawaniu Mu czci?

Mat. 21:42, 43: „Jezus powiedział im [arcykapłanom i starszym żydowskim w Jerozolimie]: ‚Czy nigdy nie czytaliście w Pismach: „Kamień, który odrzucili budowniczowie, ten stał się głównym kamieniem narożnym. Pojawił się on za sprawą Jehowy i jest cudowny w naszych oczach”? Właśnie dlatego wam mówię: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi wydającemu jego owoce’”.

Mat. 23:37, 38: „Jerozolimo, Jerozolimo, zabijająca proroków i kamienująca tych, którzy zostali do niej posłani — jakże często chciałem zebrać twoje dzieci, jak kokoszka zbiera swe kurczęta pod skrzydła! Ale wyście tego nie chcieli. Oto wasz dom jest wam pozostawiony”.

Czy przymierze, które Bóg zawarł z Abrahamem, stanowi gwarancję, że Żydzi na zawsze pozostaną wybranym ludem Bożym?

Gal. 3:27-29: „Wy wszyscy, którzyście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Nie ma Żyda ani Greka, nie ma niewolnika ani wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety; wy wszyscy bowiem jesteście jedną osobą w jedności z Chrystusem Jezusem. Ponadto jeśli należycie do Chrystusa, to rzeczywiście jesteście potomstwem Abrahama, dziedzicami według obietnicy”. (A zatem z punktu widzenia Boga pochodzenie od Abrahama nie decyduje już o tym, kto należy do „potomstwa Abrahama”).

Czy wszyscy Żydzi uwierzą w Chrystusa i dostąpią wiecznego zbawienia?

Rzym. 11:25, 26: „Nie chcę, bracia, abyście pozostawali w niewiedzy co do tej świętej tajemnicy — tak byście nie byli roztropni we własnych oczach — że przytępienie wrażliwości zdarzyło się części Izraela, aż wejdzie pełna liczba ludzi z narodów, i w ten sposób [„i tak”, BT, Wujek; gr. hoútos] zostanie wybawiony cały Izrael”. (Warto zaznaczyć, że zbawienie „całego Izraela” nie następuje przez nawrócenie się wszystkich Żydów, lecz przez ‛wejście’ ludzi z narodów pogańskich. Niektórzy tłumaczą werset 26 następująco: „A dopiero potem cały Izrael dostąpi zbawienia”. Niemniej w Słowniku grecko-polskim pod red. Zofii Abramowiczówny [Warszawa 1962, t. 3, s. 347] podano, że słowo hoútos znaczy „w ten sposób, tak”).

Chcąc właściwie zrozumieć Rzymian 11:25, 26, trzeba też wziąć pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi: „Nie ten jest Żydem, kto jest nim na zewnątrz, ani obrzezaniem nie jest to, które jest na zewnątrz, na ciele. Ale ten jest Żydem, kto jest nim wewnątrz, a jego obrzezaniem jest obrzezanie serca przez ducha, nie zaś przez spisany kodeks” (2:28, 29). „Nie wszyscy, którzy wywodzą się z Izraela, rzeczywiście są ‚Izraelem’” (9:6).

Czy Żydzi muszą uwierzyć w Jezusa Chrystusa, żeby mogli być zbawieni?

W Izajasza 53:1-12 przepowiedziano, że przez swoją śmierć Mesjasz ‛poniesie grzechy wielu ludzi i będzie się ujmować za występnymi’. W Daniela 9:24-27 połączono przyjście i śmierć Mesjasza z ‛zakończeniem nieprawości’ i ‛odpuszczeniem grzechu’ (Bp). Z obu tych wypowiedzi wynika, że Żydzi potrzebowali takiego wstawiennictwa i odpuszczenia grzechów. Czy wobec tego mogli się spodziewać, że po odrzuceniu Mesjasza będą się cieszyć uznaniem Tego, który go posłał?

Dzieje 4:11, 12: „[Duch święty pobudził apostoła Piotra do złożenia wobec przywódców żydowskich i starszych z Jerozolimy następującego oświadczenia o Jezusie Chrystusie:] Ten jest ‚kamieniem, który przez was, budowniczych, został poczytany za nic, a który stał się głowicą węgła’. I w nikim innym nie ma wybawienia, bo nie ma pod niebem żadnego innego imienia danego ludziom, dzięki któremu mamy zostać wybawieni”. (Chociaż cielesny Izrael nie cieszy się już jakąś wyjątkową łaską Bożą, to jednak poszczególni Żydzi, podobnie zresztą jak ludzie ze wszystkich narodów, mogą dostąpić wybawienia przez Jezusa Mesjasza).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna -> Żydzi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group