Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna awake.forumoteka.pl
Prowadzenie rozmów na podstawie pism
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Co między innymi cechuje ducha tego świata, przed którym musimy się mieć na baczności?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna -> Duch świata
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Awake
Site Admin


Dołączył: 08 Lut 2014
Posty: 424

PostWysłany: Czw Lut 20, 2014 11:40 am    Temat postu: Co między innymi cechuje ducha tego świata, przed którym mus Odpowiedz z cytatem

1 Kor. 2:12: „A my nie otrzymaliśmy ducha świata, lecz ducha, który jest od Boga, abyśmy znali to, co zostało nam życzliwie dane przez Boga”. (Gdy duch świata zawładnie czyimś sposobem myślenia i pragnieniami, jego owoce uwidocznią się wkrótce w postępowaniu zdradzającym takiego ducha. Chcąc się zatem uwolnić od ducha świata, nie wystarczy stronić od niechrześcijańskiego postępowania i różnych wybryków. Trzeba wniknąć w sedno sprawy i wypielęgnować wzorce zachowania odzwierciedlające ducha Bożego i szczere umiłowanie dróg Bożych. Pamiętajmy o tym podczas rozważania niżej opisanych przejawów działania ducha świata).

Postępowanie według swego widzimisię bez liczenia się z wolą Boga

Szatan skłonił Ewę do samodzielnego decydowania o tym, co dla niej jest dobre, a co złe (Rodz. 3:3-5; por. Prz. 3:5, 6). Wiele ludzi idących w ślady Ewy nie wie, co jest wolą Bożą wobec rodzaju ludzkiego, ani nie chce o tym wiedzieć. Tacy ludzie robią, co im się podoba. Kto zna wymagania Boże i chce się do nich stosować, musi uważać, by duch świata nie skłonił go do świadomego lekceważenia rad Słowa Bożego w sprawach, które uważa za „drobne rzeczy” (Łuk. 16:10, BT; zob. też „Niezależność”).

Unoszenie się pychą

Szatan pierwszy dopuścił, żeby wygórowane mniemanie o sobie zdeprawowało jego serce (por. Ezech. 28:17; Prz. 16:5). Pycha jest siłą, która wywołuje podziały w rządzonym przez niego świecie. Sprawia, że niektórzy uważają się za lepszych od ludzi różniących się od nich rasą, narodowością, językiem lub stopniem zamożności. Nawet słudzy Boży niekiedy muszą rugować z serca resztki takich uczuć. Muszą też mieć się na baczności, aby pycha nie skłaniała ich do robienia wielkich problemów z drobiazgów ani nie uniemożliwiała im przyznania się do własnych błędów oraz przyjmowania rad i odnoszenia w ten sposób pożytku z troskliwej pomocy, którą Jehowa zapewnia przez swą organizację (Rzym. 12:3; 1 Piotra 5:5).

Buntownicza postawa wobec władzy

Pierwszym buntownikiem był Szatan, czyli „Przeciwnik”. Nimrod, którego imię najprawdopodobniej znaczy „zbuntujmy się”, działał na przekór Jehowie, czym dowiódł, że jest dzieckiem Szatana. Unikanie takiego ducha chroni bogobojnych ludzi od występowania przeciwko władzom świeckim (Rzym. 13:1); pomaga młodocianym podporządkować się ustanowionej przez Boga władzy rodzicielskiej (Kol. 3:20); zabezpiecza przed sympatyzowaniem z odstępcami nieokazującymi szacunku tym, którym Jehowa powierzył odpowiedzialne zadania w swej widzialnej organizacji (Judy 11; Hebr. 13:17).

Folgowanie pragnieniom upadłego ciała

Ten sposób zachowania rzuca się w oczy wszędzie. Stale trzeba mieć się przed nim na baczności (1 Jana 2:16; Efez. 4:17, 19; Gal. 5:19-21). Myśli i pragnienia, które mogą spowodować poważniejsze następstwa, wychodzą na jaw w rozmowach, opowiadanych dowcipach, słowach słuchanych piosenek, w ulubionych tańcach lub oglądaniu programów telewizyjnych o niemoralnej treści. Oznakami tego aspektu świeckiego ducha są: narkomania, pijaństwo, cudzołóstwo, rozpusta i homoseksualizm. Ujawnia się on również w tym, że ktoś rozwodzi się może nawet legalnie, ale bez podstaw biblijnych, a potem zawiera związek małżeński z kimś innym (Malach. 2:16).

Zdominowanie życia przez pragnienie posiadania tego, co widzą oczy

Właśnie takie pragnienie Szatan rozbudził w Ewie i zwiódł ją, żeby uczyniła coś, co zburzyło jej więź z Bogiem (Rodz. 3:6; 1 Jana 2:16). Jezus stanowczo odrzucił taką pokusę (Mat. 4:8-10). Kto chce się podobać Jehowie, ten musi się strzec, żeby pod wpływem skomercjalizowanego świata nie rozwinął się w nim taki duch. Ci, którzy dają się w ten sposób usidlić, w końcu popadają w liczne kłopoty i ruinę duchową (Mat. 13:22; 1 Tym. 6:7-10).

Popisywanie się dobrami materialnymi i domniemanymi osiągnięciami

Taka postawa również „pochodzi od świata” i ludzie stający się sługami Bożymi muszą się jej wyzbyć (1 Jana 2:16). Wynika z pychy i zamiast budować innych duchowo, mami pokusami materialnymi oraz wizją osiągnięć w świecie (Rzym. 15:2).

Wyżywanie się w plugawej mowie i aktach przemocy

Są to „uczynki ciała”, z którymi wielu musi toczyć twardy bój. Gdy jednak ktoś ma szczerą wiarę i korzysta z pomocy ducha Bożego, może pokonać świat i nie ulec jego duchowi (Gal. 5:19, 20, 22, 23; Efez. 4:31; 1 Kor. 13:4-8; 1 Jana 5:4).

Opieranie nadziei i obaw na ludzkich możliwościach

Zdaniem człowieka pozbawionego wiary liczy się jedynie to, co można zobaczyć i czego można dotknąć. Jego nadzieje i obawy obracają się wokół obietnic i gróźb innych ludzi. Oczekuje pomocy od władców ludzkich i jest rozczarowany, gdy oni zawodzą (Ps. 146:3, 4; Izaj. 8:12, 13). Dla niego wszystko kończy się na tym życiu. Łatwo opanowuje go strach przed śmiercią (por. Mat. 10:28; Hebr. 2:14, 15). Natomiast umysły tych, którzy poznają Jehowę, pobudza nowa siła; tacy karmią umysł i serce Jego obietnicami i uczą się prosić Go o pomoc w każdej potrzebie (Efez. 4:23, 24; Ps. 46:1; 68:19).

Oddawanie ludziom i przedmiotom czci należnej Bogu

Szatan Diabeł, „bóg tego systemu rzeczy”, propaguje wszelkiego rodzaju praktyki, które błędnie ukierunkowują wszczepioną człowiekowi przez Boga skłonność do oddawania czci (2 Kor. 4:4). Niektórym władcom oddaje się cześć boską (Dzieje 12:21-23). Miliony ludzi kłaniają się bożkom. Dalsze miliony ubóstwiają aktorów i wybitnych sportowców. Często urządza się uroczystości mające na celu oddawanie różnym ludziom przesadnej czci. Duch ten jest tak powszechny, że ci, którzy naprawdę miłują Jehowę i chcą być oddani wyłącznie Jemu, muszą na każdym kroku wystrzegać się tego wpływu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum awake.forumoteka.pl Strona Główna -> Duch świata Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group